Answer with explanation:
The rate of leak of water from a tank per hour is shown:
t (hr) 0 2 4 6 8 10
r(t) (gal/hr) 8.7 7.6 6.8 6.2 5.7 5.3
Total amount of water that leaked out by using five rectangles is given as:

where f(x) is the curve ,which shows the rate at which water is leaking out from the rectangle.It is continuously decreasing function.
Total amount of water leaked in 2 hours =r(t) (gal/hr)* t (hr)
=(8.7+7.6+6.8+6.2+5.7)×2
= 35*2
=70 liter
So, it's 70.0 because 10-0/5=2 and 2*(8.7+7.6+6.8+6.2+5.7)=70 , is correct for five rectangles.