102k views
1 vote
ustafa’s soccer team is planning a school dance as a fundraiser. The DJ charges $200 and decorations cost $100. The team decides to charge each student $5.00 to attend the dance. If n represents the number of students attending the dance, which equation can be used to find the number of students needed to make $1,500 in profit? 5n – 300 = 1,500 5n + 300 = 1,500 5n – 200 + 100n = 1,500 5n – 100 – 200n = 1,500

2 Answers

3 votes

Answer:

a

Explanation:

edge

User Fil Maj
by
7.5k points
3 votes
income - expenses = profit
5n - 300 = 1500
User Tengomucho
by
7.2k points