135k views
5 votes
There are 12 girls on the swim team. They make up 48% of the students on the team. How many boys are on the swim team?

2 Answers

6 votes
There are 13 boys on the swim team. 48/12 = 4. 1 person = 4% 100 - 48 = 52%
52% is boys. 52 / 4 = 13.
User Dminuoso
by
6.3k points
6 votes

Answer: There are 13 boys on the team.

Explanation:

Hi, since 48% of the students are 12 girls.

100%-48% = 52% are the rest of the team (boys)

Now we have to write a proportion:

12 girls are 48% of the team: 12 girls /48%

x boys are 52% of the team : x boys / 52%

12/48 = x /52

12/48 (52) =x

x =13 boys

There are 13 boys on the team.

Feel free to ask for more if needed or if you did not understand something.

User Lotram
by
7.9k points