121k views
20 votes
A 1100 kg car strikes a wall with a force of 4000 N in 0.35 seconds. What is the change in the

velocity of the car?

1 Answer

9 votes

Answer:

(v-u) = 1.27 m/s

Step-by-step explanation:

Given that,

Mass of a car, m = 1100 kg

Force with which the wall strikes, F = 4000 N

Time, t = 0.35 s

We need to find the change in velocity of the car.

The net force acting on the car is given by :

F = ma

a is acceleration


F=(m(v-u))/(t)\\\\(v-u)=(Ft)/(m)\\\\(v-u)=(4000* 0.35)/(1100)\\\\(v-u)=1.27\ m/s

(v-u) is the change in velocity. Hence, the change in the velocity of the car is 1.27 /s.

User Jwoolard
by
7.0k points