587 views
2 votes
Please help!

1. Which graph represents a proportional relationship? A or B (photo1)

2. If it costs $78 for 13 sandwiches, what is the unit rate?

a. $6/ 1 sandwich
b. $156/ 26 sandwiches
c. $39/ 6 1/2 sandwiches
d. $8/ 1 sandwich

Please help! 1. Which graph represents a proportional relationship? A or B (photo-example-1
User SDD
by
7.3k points

2 Answers

6 votes
A for negative slope question
B for propotional question

a for unit cost
User Eugenio Laghi
by
8.5k points
7 votes
1. Graph B

2. cost of 13 sandwiches = $78
cost of 1 sandwich = $78/13 = $6

Answer is A.

Hope it helps!
User Factory Girl
by
8.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories