46.3k views
5 votes
Ivan is riding his bicycle. He rides for

17.6
kilometers at a speed of
11
kilometers per hour. For how many hours does he ride?

1 Answer

2 votes
Known:
Speed=11 km/h
distance=17.6 km
t=?

Equation:
s=d/t

Work:
11=17.6/t
t=1.6 h

So Ivan rode his bicycle for 1.6 hours or 1 hour 36 minutes.
User Finico
by
7.5k points