menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Mrs. Epps buys 500 bags of balloons for the high school prom for $250. What is the cost per bag?
asked
Nov 24, 2018
198k
views
1
vote
Mrs. Epps buys 500 bags of balloons for the high school prom for $250. What is the cost per bag?
Mathematics
high-school
AetherUnbound
asked
by
AetherUnbound
8.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
.50 is the answer I think, hope this helps
NPehrsson
answered
Nov 30, 2018
by
NPehrsson
7.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Nov 11, 2017
178k
views
Mrs. Epps buys 500 bags of balloons for the high school prom for $250. What is the cost per bag?
Nikana Reklawyks
asked
Nov 11, 2017
by
Nikana Reklawyks
8.5k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
178k
views
asked
Nov 23, 2018
32.3k
views
Mrs. Epps buys 500 bags of balloons for the high school prom for $250. What is the cost per bag?
Execc
asked
Nov 23, 2018
by
Execc
7.7k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
32.3k
views
asked
Nov 10, 2018
168k
views
Mrs. Epps buys 500 bags of balloons for the high school prom for $250 what is the cost per bag A($.25 B($.50 C($.75 D($1.00
Chakrit
asked
Nov 10, 2018
by
Chakrit
7.8k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
168k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Mr. Jacob is 55 years old and tony is 7 years old. in how many years will mr. Jacobs be 4 times as old as Tony
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org