66.7k views
3 votes
Which costs the most per ounce, 60 oz. of peanut butter for $5.40, 28 oz. for $2.24, or 16 oz. for

$1.76? Explain how you got your answer.

1 Answer

8 votes
13.13,,,,explanation 5.25 x 100/40 is 13.125 which rounds up to 13.13
User Natario
by
6.4k points