Answer:

Step-by-step explanation:
Given that,
Initial speed of a shuttlecock, u = 30 m/s
Final speed of the shuttlecock, v = 10 m/s
Time, t = 0.5 s
We need to find its average acceleration. The acceleration of an object is equal to the change in speed divided by time taken. It is given by :

So, the average acceleration of badminton shuttlecock is
.