47.8k views
2 votes
At the supermarket, rick finds that 6 pounds of raisins cost $12. what is the price per pound of raisins?

2 Answers

2 votes
one pound of raisins would be $2
1 lb : ?
x6 x6
6lb : $12
x times 6 is 12, so it is 2
2 dollars a pound.
User David Skrundz
by
7.5k points
2 votes
The price is $2 per pound
User Tushar Nikam
by
8.7k points