191k views
3 votes
Do you guys know the answers to both ??

Do you guys know the answers to both ??-example-1
User Jikku
by
8.2k points

1 Answer

4 votes
yeah so the first is 39 kg and the second one will be $57.
you get these because you find how much each kg costs.
for both equations each kg equals 3, so
divide 135 by 45 and you get 3 then divide 117 by 3 and you get 39
second one you divide 99 by 33 and you 3 then you multiply 3 by 19.
User ChsharpNewbie
by
8.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories