151k views
0 votes
Which rate is the best deal for a bottle of mustard? A. $1.26 for 6 oz B. $1.65 for 8 oz C. $2.42 for 12 oz D. $3.30 for 16 oz

1 Answer

0 votes
C. $2.42 for 12 oz would be the best deal since it has the lowest unit rate of the four choices. How you get the answer is that you divide the cost by the measurement. For instance 1.65รท8=0.20625. Hope this helps and have a great day.
User Sheunis
by
6.3k points