menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Which rate is the best deal for a bottle of mustard? A. $1.26 for 6 oz B. $1.65 for 8 oz C. $2.42 for 12 oz D. $3.30 for 16 oz
asked
Jan 25, 2018
151k
views
0
votes
Which rate is the best deal for a bottle of mustard? A. $1.26 for 6 oz B. $1.65 for 8 oz C. $2.42 for 12 oz D. $3.30 for 16 oz
Mathematics
middle-school
MachineLearner
asked
by
MachineLearner
5.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
0
votes
C. $2.42 for 12 oz would be the best deal since it has the lowest unit rate of the four choices. How you get the answer is that you divide the cost by the measurement. For instance 1.65รท8=0.20625. Hope this helps and have a great day.
Sheunis
answered
Jan 29, 2018
by
Sheunis
6.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.6m
answers
Other Questions
What is the least common denominator of the four fractions 20 7/10 20 3/4 18 9/10 20 18/25
What is 0.12 expressed as a fraction in simplest form
Solve using square root or factoring method plz help!!!!.....must click on pic to see the whole problem
What is the initial value and what does it represent? $4, the cost per item $4, the cost of the catalog $6, the cost per item $6, the cost of the catalog?
What is distributive property ?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org