menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A store sells 6tshirt for $55.98. what is the unit cost per tshirt
asked
Oct 2, 2018
231k
views
2
votes
A store sells 6tshirt for $55.98. what is the unit cost per tshirt
Mathematics
high-school
Yashwanth Kumar
asked
by
Yashwanth Kumar
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
1
vote
If 6 shirts cost $55.98, then just divide the price for 6 by 6 to get the price for one, which would be the unit price.
55.98 / 6 = 9.33
So the unit price, or price for 1, shirt is $9.33
DoctorPangloss
answered
Oct 7, 2018
by
DoctorPangloss
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jun 16, 2024
28.3k
views
a tshirt is on sale for 32$ after being marked down by 25% what was the original sale price of the t-shirt before the discount?
Piotr Szybicki
asked
Jun 16, 2024
by
Piotr Szybicki
7.5k
points
Mathematics
high-school
2
answers
1
vote
28.3k
views
asked
Jun 13, 2024
13.2k
views
last week chris bought a tshirt for 10.8 during a 25% off sale. The sale is now over. How much does the tshirt cost today
Armel
asked
Jun 13, 2024
by
Armel
9.7k
points
Mathematics
college
1
answer
2
votes
13.2k
views
asked
Feb 16, 2024
224k
views
Emanuels Tshirt Shrank Proportionally in the wash. Its Shoulder Span shrank from 36 inches to 34 inches. If the printed letters on the shirt were 4 inches tall before the wash, how tall do they appear
Naka
asked
Feb 16, 2024
by
Naka
8.2k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
224k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org