93.8k views
0 votes
What is the change in enthalpy when 250 g of water vapor condenses at 100oC? (ΔHv = 40.67 kJ/mol)

User Eres
by
6.4k points

2 Answers

4 votes

Your answer is −565 kJ.

User Aethe
by
6.8k points
6 votes

Answer:-564.4996 kJ is the change in enthalpy when 250 g of water vapor condenses at 100°C.

Step-by-step explanation:


H_2O(l)\rightarrow H_2O(g),\Delta H_v=40.67 kJ/mol


[tex]H_2O(g)\rightarrow H_2O(l),\Delta H_c=-40.67 kJ/mol

Moles of water =
(250 g)/(18 g/mol)=13.88 mol

Heat of condensation of 1 mol of water =
\Delta H_v=-40.67 kJ/mol

Heat change when 250 grams of water condenses at 100° C:


-40.67 kJ/mol* 13.88 mol=-564.4996 kJ

-564.4996 kJ is the change in enthalpy when 250 g of water vapor condenses at 100°C.

User Lmnbeyond
by
6.4k points