152k views
8 votes
a group buys 6 hot dogs and 3 hamburgers for a total of $27.75. the hamburgers cost $1.75 more than a hot dog. what is he cost of the hamburger

User Yituo
by
4.8k points

1 Answer

12 votes

Answer:

Cost of one hamburger = $4.25

Explanation:

Let,

Cost of one hot dog = x

Cost of one hamburger = y

According to given statement;

6x + 3y = 27.75 Eqn 1

y = x + 1.75 Eqn 2

Putting value of y from Eqn 2 in Eqn 1

6x + 3(x+1.75) = 27.75

6x + 3x + 5.25 = 27.75

9x = 27.75 - 5.25

9x = 22.50

Dividing both sides by 9


(9x)/(9)=(22.50)/(9)\\x=2.50

Putting x=2.50 in Eqn 2

y = 2.50 + 1.75

y = 4.25

Hence,

Cost of one hamburger = $4.25

User Alli
by
5.1k points