24.8k views
1 vote
Incomplete manufacturing costs, expenses, and selling data for two different cases are as follows.

User Jdunning
by
7.1k points

1 Answer

4 votes
If you need to indicate the missing ammount of each letter in the grahp then it will be like follows:
For the first case:
A = $9,600 + $5,000 + $8,000 = $22,600$22,600 + $1,000 – B = $17,000
B = $22,600 + $1,000 – $17,000 = $6,600$17,000 + C = $20,000
C = $20,000 – $17,000 = $3,000
D = $20,000 – $3,400 = $16,600
E = ($24,500 – $2,500) – $16,600 = $5,400
F = $5,400 – $2,500 = $2,900
And now for the second case:
G + $8,000 + $4,000 = $16,000
G = $16,000 – $8,000 – $4,000 = $4,000$16,000 + H – $3,000 = $22,000
H = $22,000 + $3,000 – $16,000 = $9,000(I – $1,400) – K = $7,000(I – $1,400) – $22,800 = $7,000
I = $1,400 + $22,800 + $7,000 = $31,200
J = $22,000 + $3,300 = $25,300
K = $25,300 – $2,500 = $22,800$7,000 – L = $5,000
L = $2,000
User SorcyCat
by
8.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories