135k views
3 votes
Bob and Sue enter a race. Bob runs an average of 12 kilometers per hour, and Sue runs an average of 8 kilometers per hour. If Bob finishes 2 hours before Sue, how long is the race?

User VicR
by
7.6k points

2 Answers

5 votes
Bob = 12 x T
Sue= 8 (T +2)

12T = 8T + 16
12T-8T=8T-8T +16
4T = 16
4T/4 = 16/4
T= 4 HOURS

PLUG T BACK INTO
12(4) = 8(4) + 16
48=48

DISTANCE = 48 kilometers
User Viral Solani
by
6.2k points
4 votes

Answer:

48 km

Explanation:

Let us assume that, the distance of the track where they raced is x km.

We know that,


\text{Speed}=\frac{\text{Distance}}{\text{Time}}

or
\text{Time}=\frac{\text{Distance}}{\text{Speed}}

Bob runs an average of 12 kilometers per hour. So time taken by Bob is,


t_1=(x)/(12)

Sue runs an average of 8 kilometers per hour. So time taken by Sue is,


t_2=(x)/(8)

Bob finishes 2 hours before Sue, so


\Rightarrow t_2-t_1=2


\Rightarrow (x)/(8)-(x)/(12)=2


\Rightarrow (3x-2x)/(24)=2


\Rightarrow (x)/(24)=2


\Rightarrow x=2* 24=48 km

User Venkatareddy
by
6.2k points