menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ms. mcneil buys 2.4 gallons of gasoline. the total cost is $7.56. write and solve an equation to find the price p in dollars of one gallon of gasoline.
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Ms. mcneil buys 2.4 gallons of gasoline. the total cost is $7.56. write and solve an equation to find the price p in dollars of one gallon of gasoline.
asked
Nov 27, 2018
48.0k
views
1
vote
Ms. mcneil buys 2.4 gallons of gasoline. the total cost is $7.56. write and solve an equation to find the price p in dollars of one gallon of gasoline.
Mathematics
high-school
TxAg
asked
by
TxAg
9.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
2.4p = $7.56
7.56 divided by 2.4 =3.15
p = $3.15
CHID
answered
Dec 2, 2018
by
CHID
7.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Sep 16, 2018
147k
views
Ms. McNeil buys 2.4 gallons of gasoline. the total cost is $7.56. Write and solve an equation to find the price p in dollars of one gallon of gasoline.
Hamza Tuna
asked
Sep 16, 2018
by
Hamza Tuna
8.7k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
147k
views
asked
Oct 7, 2021
35.0k
views
- Ms. McNeil buys 2.4 gallons of gasoline. The total cost is $7.56. The equation 2.4p = 7.56 can be used to find the price p in dollars of one gallon of gasoline. What is the price of one gallon of gasoline?
Helge Becker
asked
Oct 7, 2021
by
Helge Becker
8.3k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
35.0k
views
asked
Oct 8, 2021
166k
views
Ms. McNeil buys 5.6 gallons of gasoline. The total cost is $18.20. Complete and solve the equation to find the price p in dollars of one gallon of gasoline. 5.6 p = 18.20 The price of one gallon of gasoline
Steven Musumeche
asked
Oct 8, 2021
by
Steven Musumeche
8.2k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
166k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org