53.5k views
2 votes
Which is the better buy?

$407 for 37 pairs of jeans or $570 for 48 pairs of jeans
Show Work

1 Answer

7 votes
$407 for 37 pairs of jeans is a better buy because it costs $11 to buy 1 pair of jeans (407/37) whereas in the other option it costs $11.875 per pair of jeans (570/48). Hope this helps :)
User Shawn Taylor
by
6.4k points