menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Which is the better buy? $407 for 37 pairs of jeans or $570 for 48 pairs of jeans Show Work
asked
Jan 16, 2018
53.5k
views
2
votes
Which is the better buy?
$407 for 37 pairs of jeans or $570 for 48 pairs of jeans
Show Work
Mathematics
middle-school
Robert Broersma
asked
by
Robert Broersma
6.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
7
votes
$407 for 37 pairs of jeans
is a better buy because it costs $11 to buy 1 pair of jeans (407/37) whereas in the other option it costs $11.875 per pair of jeans (570/48). Hope this helps :)
Shawn Taylor
answered
Jan 22, 2018
by
Shawn Taylor
6.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.7m
answers
Other Questions
What is the least common denominator of the four fractions 20 7/10 20 3/4 18 9/10 20 18/25
What is 0.12 expressed as a fraction in simplest form
Solve using square root or factoring method plz help!!!!.....must click on pic to see the whole problem
What is the initial value and what does it represent? $4, the cost per item $4, the cost of the catalog $6, the cost per item $6, the cost of the catalog?
What is distributive property ?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org