142k views
3 votes
How many moles in 14g of silicon

User Defus
by
6.8k points

2 Answers

6 votes
Apply the formule :


n = (m)/(M)

n= (14)/(28.1)

n = 0.50 mol

Hope this helps !

Photon
User Meridith
by
7.3k points
4 votes
moles of silicon = 14/atomic wt. of silicon = 14/28 = 0.5mole.
User SaxonMatt
by
7.5k points