menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A. Find the unit price for each option shown below. Found to the nearest cent when necessary. Option I: 10 candy bars for $6.75 Option II: 12 candy bars for $7.25 b. Which option is the better buy. Show
asked
Feb 12, 2018
31.3k
views
3
votes
A. Find the unit price for each option shown below. Found to the nearest cent when necessary.
Option I: 10 candy bars for $6.75
Option II: 12 candy bars for $7.25
b. Which option is the better buy.
Show your work please < 3
Mathematics
middle-school
Peter Kim
asked
by
Peter Kim
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
$6.75/10 = $.68 per option 1
$7.25/12 = $.60 per option 2
Option 2 is the better buy
Sven Eppler
answered
Feb 19, 2018
by
Sven Eppler
7.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Mr. Jacob is 55 years old and tony is 7 years old. in how many years will mr. Jacobs be 4 times as old as Tony
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity