menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A. Find the unit price for each option shown below. Found to the nearest cent when necessary. Option I: 10 candy bars for $6.75 Option II: 12 candy bars for $7.25 b. Which optio…
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A. Find the unit price for each option shown below. Found to the nearest cent when necessary. Option I: 10 candy bars for $6.75 Option II: 12 candy bars for $7.25 b. Which optio…
asked
Feb 12, 2018
31.3k
views
3
votes
A. Find the unit price for each option shown below. Found to the nearest cent when necessary.
Option I: 10 candy bars for $6.75
Option II: 12 candy bars for $7.25
b. Which option is the better buy.
Show your work please < 3
Mathematics
middle-school
Peter Kim
asked
by
Peter Kim
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
$6.75/10 = $.68 per option 1
$7.25/12 = $.60 per option 2
Option 2 is the better buy
Sven Eppler
answered
Feb 19, 2018
by
Sven Eppler
7.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org