31.3k views
3 votes
A. Find the unit price for each option shown below. Found to the nearest cent when necessary.

Option I: 10 candy bars for $6.75

Option II: 12 candy bars for $7.25

b. Which option is the better buy.



Show your work please < 3

User Peter Kim
by
7.2k points

1 Answer

4 votes
$6.75/10 = $.68 per option 1


$7.25/12 = $.60 per option 2


Option 2 is the better buy
User Sven Eppler
by
6.4k points