66.8k views
3 votes
A store advertises 15% off an item that regularly sells for $300. If 8% sales tax is charged on the sale price, what is the total with tax?

1 Answer

7 votes
$275

300 - 15% = 255
8% of 255 = 20
20 + 255 = 275