menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Mrs. Wise bought 3 lb of apples at $4 per lb. The next day, apples were on sale for “20% off” so she bought another 5 lb. What was the average price for all the apples she bought?
asked
May 11, 2018
63.0k
views
3
votes
Mrs. Wise bought 3 lb of apples at $4 per lb. The next day, apples were on sale for “20% off” so she bought another 5 lb. What was the average price for all the apples she bought?
Mathematics
high-school
Cory Petosky
asked
by
Cory Petosky
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
Mrs Wise first bought 3lb(4$) for a total of 12 dollars
Mrs Wise then bought 5lb(4$) for a total of 20 dollars but with the percent off saved 4 dollars (.20 x 20)
Because of this Mrs Wise bought all of the apples for approximately 28$ (12+16)
Todd Myhre
answered
May 17, 2018
by
Todd Myhre
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org