183k views
4 votes
A television with an original price of $120 is on sale for $90. What is the percent of discount.

Please show how you did the MATH!!!!

User Gvilarino
by
7.2k points

2 Answers

3 votes
percent of discount = percent of change
change in price = $120 - $90 = $30
so percentage of change = change / original amount multiplied by hundred

in short...... change / original value × 100
= 30 / 120 ×100
= 1 / 4 × 100
= 25 %

HOPE IT HELPED !!!
User Vineet Menon
by
6.7k points
2 votes
First you do 120-90=30 then divide 30 by 120 which equals 0.25 then multiply it by 100 then you get 25%
User Prathamesh Mhatre
by
6.8k points