10.1k views
2 votes
5. A B note has a frequency of 493.88 Hz. Calculate its wavelength in meters.

2 Answers

2 votes

Answer:

Option (1). 0.6945 m

Step-by-step explanation:

Frequency of a B note = 493.88 Hz

Speed of sound in the air = 343 meters per second

Since, formula to calculate the wavelength of a note is,

λ =

By substituting the given values in the formula,

λ =

λ = 0.6945 m

Therefore, wavelength of the music note is 0.6945 m.

Option (1) will be the answer.

User Elora
by
6.5k points
3 votes
343.06m/s / 493.88Hz = 0.6946m = 69.46cm
User Kyle Meyer
by
7.1k points