60.1k views
5 votes
Lori works as a cartoonist for a teen magazine. The time she spends sketching is given by the equation m = 12s, where m is the number of minutes and s is the number of sketches. If Lori made 3/4 of a sketch, she spent minutes sketching.

User Dave Black
by
6.4k points

2 Answers

0 votes
m = 12 (3/4)
m = 12/1 x 3/4 = 9 minutes
User T Blank
by
7.2k points
7 votes

Answer:

9 minutes sketching.

Explanation:

According to the equation M=12s Lori takes about 12 minutes to complete an sketch, so if she has only done 3/4 of sketch the only thing that we have to do is to insert that value into the equation and then solve for M:


m=12s\\\\m=12((3)/(4)) \\m=(36)/(4) \\m= 9

SO Lori would take only 9 minutes to draw 3/4 of sketch.

User Terry Zhang
by
7.2k points