menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
francesca bought 2/3 of a pound of sliced turkey. She used half of the turkey to make sandwiches. How much turkey did she use?
asked
Dec 28, 2018
103k
views
2
votes
francesca bought 2/3 of a pound of sliced turkey. She used half of the turkey to make sandwiches. How much turkey did she use?
Mathematics
middle-school
Pathfinder
asked
by
Pathfinder
8.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
1/2 is the answer ur welcomw
Michal Kurz
answered
Jan 1, 2019
by
Michal Kurz
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Mar 23, 2024
152k
views
Caleb bought 5 loaves of bread 8 packs of sliced turkey to make sandwiches. Each loaf of bread xost $5, and each pack of sliced turkey cost $7. How much money did caleb spend in all.
Premdeep Mohanty
asked
Mar 23, 2024
by
Premdeep Mohanty
8.2k
points
Mathematics
college
1
answer
1
vote
152k
views
asked
Sep 21, 2019
119k
views
Robert sliced a large loaf of bread to make 12 sandwiches. He makes 3 turkey sandwiches and 5 veggie sandwiches. What fraction of the sandwiches Robert makes are ham?
Peter Kraume
asked
Sep 21, 2019
by
Peter Kraume
7.8k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
119k
views
asked
Sep 16, 2020
10.9k
views
Skylar makes turkey sandwiches for a family reunion he purchases 5 lbs. 4 oz. of sliced turkey for $26.88 what is the unit cost per ounce for turkey skylar purchased
Max Barrass
asked
Sep 16, 2020
by
Max Barrass
8.2k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
10.9k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org