70.2k views
0 votes
Which option is the better buy?

option 1 .10 candy bars for $6.75
option 2.12 candy bars for $7.25

2 Answers

4 votes
option 2 is the best
User Jonghee Park
by
8.0k points
2 votes
The answer is going to be: Option 1

Option 1: 10 divided by 6.75= $1.50 for each candy bar
Option 2:12 divided by 7.25=$1.70 for each candy bar
User Skyrift
by
8.0k points