menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Which option is the better buy? option 1 .10 candy bars for $6.75 option 2.12 candy bars for $7.25
asked
Sep 25, 2018
70.2k
views
0
votes
Which option is the better buy?
option 1 .10 candy bars for $6.75
option 2.12 candy bars for $7.25
Mathematics
middle-school
Michael Schwarzbach
asked
by
Michael Schwarzbach
7.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
option 2 is the best
Jonghee Park
answered
Sep 27, 2018
by
Jonghee Park
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
2
votes
The answer is going to be: Option 1
Option 1: 10 divided by 6.75= $1.50 for each candy bar
Option 2:12 divided by 7.25=$1.70 for each candy bar
Skyrift
answered
Sep 29, 2018
by
Skyrift
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.1m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org