73.1k views
14 votes
How much does it take for a student running at an average speed of 5 m/s to cover a distance of 2 km

1 Answer

9 votes

Answer:

400 min

Step-by-step explanation:

Average speed = Distance ÷ Time

According to the question,

We have to find time which takes run the given distance.

Time = Distance ÷ Speed

Time = 2 × 1000 m ÷ 5 m/s

Time = 2000 ÷ 5

Time = 400 minutes

It takes 400 minutes.

If we find it in hours,

400 ÷ 60 h = 6.67 hours

Hope this helps you :-)

Let me know if you have any other questions :-)

User Hamza Ansari
by
7.3k points