48.6k views
8 votes
You have $4.10 and would like to buy some almonds .if a pond costs $8, how many ounces can you buy ?

User Zerg
by
8.5k points

1 Answer

8 votes

Answer:

Explanation:

we know that 1 lb=16oz

16 oz almonds = costs 8 dollars , we divide the cost to oz

8/16=0.5 dollars / oz

4.10/0.5=8.2 oz

for 4.10 dollars you buy 8.2 oz

User Varun Patro
by
8.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories