119k views
22 votes
What is the concentration of Iodine I2 molecules in a solution containing 2.54 g of iodine 250 cm3 of solution? A 0.01mol/dm3 B 0.02mol/dm3 C 0.04mol/dm3 D 0.08mol/dm3

User JayKandari
by
7.5k points

1 Answer

9 votes

Answer:

C. 0.04 moles per cubic decimeter.

Step-by-step explanation:

The molar mass of the Iodine is 253.809 grams per mole and a cubic decimeter equals 1000 cubic centimeters. The concentration of Iodine (
c), measured in moles per cubic decimeter, can be determined by the following formula:


c = (m)/(M\cdot V) (1)

Where:


m - Mass of iodine, measured in grams.


M - Molar mass of iodine, measured in grams per mol.


V - Volume of solution, measured in cubic decimeters.

If we know that
m = 2.54\,g,
M = 253.809\,(g)/(mol) and
V = 0.25\,dm^(3), then the concentration of iodine in a solution is:


c = (2.54\,g)/(\left(253.809\,(g)/(mol) \right)\cdot (0.25\,dm^(3)))


c = 0.04\,(mol)/(dm^(3))

Hence, the correct answer is C.

User ChrisCa
by
7.7k points