225k views
2 votes
An advertisement for a grocery store specifies that you can buy 16 cups of orange juice for $5.60. Which of these are equivalent prices? Check all that apply. 2 cups for $0.70 4 cups for $1.60 8 cups for $2.80 10 cups for $3.00 18 cups for $6.30 20 cups for $7.00

User Mordaroso
by
6.1k points

1 Answer

1 vote
we need to find out the unit ratio for one of the 16 cups

5.6/16=0.35

now we need to do the same thing with the others and figure out which ones have the same unit ratio

0.7/2=0.35 yes
1.6/4=0.4 no
2.8/8=0.35 yes
3/10=0.3 no
6.3/18=0.35 yes
7/20= 0.35 yes

so, the 2,8,18, and 20 are the same
User Dave Sag
by
6.9k points