171k views
0 votes
Corn costs $2 for 6 ears. Isabel spent $3 on corn. How many ears did she get?

2 Answers

7 votes
$2/6 = $.33
$3 / $.33 = 9 ears of corn
User Kushagra Gour
by
7.9k points
5 votes
$2 for 6 ears you divide 2 by 6 = 0.33
so $3 will get 9 because 0.33x9= $2.97

User Marangeli
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.