menu
Askians.com
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Lina bought a twenty-ounce bag of Yummios for $2.39. What is the price per ounce, rounded to the nearest cent?
asked
Dec 20, 2018
43.8k
views
3
votes
Lina bought a twenty-ounce bag of Yummios for $2.39. What is the price per ounce, rounded to the nearest cent?
Mathematics
middle-school
Kasim
asked
by
Kasim
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
For 20 Ounce, it costs = 2.39
So, For 1 Ounce,it would be: 2.39 / 20 = 0.1195
After rounding off to the nearest tenth, it would be: 12 cents.
In short, Your Answer would be: $0.12 or "12 cents"
Hope this helps!
Krut
answered
Dec 25, 2018
by
Krut
7.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jul 3, 2024
79.0k
views
1. Lina has $11 more than Malik. Choose an expression and evaluate to determine how much money Lina has if Malik has $10.
Varnan K
asked
Jul 3, 2024
by
Varnan K
8.3k
points
Mathematics
college
1
answer
3
votes
79.0k
views
asked
Nov 21, 2024
104k
views
Who was Lina Medina?
KKO
asked
Nov 21, 2024
by
KKO
7.0k
points
Spanish
high-school
1
answer
0
votes
104k
views
asked
Oct 8, 2024
166k
views
Lina goes to another bank that offers her 7% interest on her $200. After 1 year, how much would she have earned?
Nffdiogosilva
asked
Oct 8, 2024
by
Nffdiogosilva
8.0k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
166k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Askians.com