43.8k views
3 votes
Lina bought a twenty-ounce bag of Yummios for $2.39. What is the price per ounce, rounded to the nearest cent?

User Kasim
by
7.9k points

1 Answer

5 votes
For 20 Ounce, it costs = 2.39

So, For 1 Ounce,it would be: 2.39 / 20 = 0.1195

After rounding off to the nearest tenth, it would be: 12 cents.

In short, Your Answer would be: $0.12 or "12 cents"

Hope this helps!
User Krut
by
7.6k points

Related questions

asked Nov 21, 2024 104k views
KKO asked Nov 21, 2024
by KKO
7.0k points
1 answer
0 votes
104k views