menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Lina bought a twenty-ounce bag of Yummios for $2.39. What is the price per ounce, rounded to the nearest cent?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Lina bought a twenty-ounce bag of Yummios for $2.39. What is the price per ounce, rounded to the nearest cent?
asked
Dec 20, 2018
43.8k
views
3
votes
Lina bought a twenty-ounce bag of Yummios for $2.39. What is the price per ounce, rounded to the nearest cent?
Mathematics
middle-school
Kasim
asked
by
Kasim
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
For 20 Ounce, it costs = 2.39
So, For 1 Ounce,it would be: 2.39 / 20 = 0.1195
After rounding off to the nearest tenth, it would be: 12 cents.
In short, Your Answer would be: $0.12 or "12 cents"
Hope this helps!
Krut
answered
Dec 25, 2018
by
Krut
7.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jul 3, 2024
79.0k
views
1. Lina has $11 more than Malik. Choose an expression and evaluate to determine how much money Lina has if Malik has $10.
Varnan K
asked
Jul 3, 2024
by
Varnan K
8.3k
points
Mathematics
college
1
answer
3
votes
79.0k
views
asked
Nov 21, 2024
104k
views
Who was Lina Medina?
KKO
asked
Nov 21, 2024
by
KKO
7.0k
points
Spanish
high-school
1
answer
0
votes
104k
views
asked
Oct 8, 2024
166k
views
Lina goes to another bank that offers her 7% interest on her $200. After 1 year, how much would she have earned?
Nffdiogosilva
asked
Oct 8, 2024
by
Nffdiogosilva
8.0k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
166k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org