29.6k views
3 votes
How many grams of CO are required to completely react with 100.g Fe2O3?

User Wojtow
by
7.6k points

1 Answer

6 votes
Fe₂O₃ + 3CO → 2Fe + 3CO₂

moles of Fe₂O₃ = mass ÷ molar mass
= 100 g ÷ [(56 × 2) + (16 × 2)] g/mol
= 100 g ÷ 144 g/mol
= 0.694 mol

mole ratio of Fe₂O₃ : CO is 1 : 3
∴ if mole of Fe₂O₃ = 0.694 mol
then mole of CO = 0.694 × 3
= 2.083 mol

mass of CO = mole × molar mass
= 2.083 × (12 + 16) g/mol
≈ 58.33 g
User Kitwradr
by
7.5k points