87.3k views
5 votes
Jane moved into a flat with two other students. the rent was £540 per month altogether and the council tax worked at £216 each per year.

gas and electricity charges are as follows:

gas
cost per unit = 27.2 pence
standing charge (per quarter) = £12.40

electricity
cost per unit = 7.1 pence
standing charge (per quarter) = £9.10

their meter readings were :

gas
oct 1 = 9586
dec 31 = 9873

electricity
oct 1 = 3187
dec 31 = 3542

the telephone bill for the first quarter showed that 906 units had been used at 5 pence per unit (including VAT)

assuming that all bills are shared equally, how much did jane's first 3 months in the flat cost her?

show your working.

User Rjbeckwith
by
8.1k points

1 Answer

0 votes
9873 - 9586 = 287 units used cost is 287 * 27.2 = 7806.4 p= 78.06 + standing charge of 12.40

total gas 80.46 Jayne's share 26.16 (because they have to pay part of a penny, so round up)
electricity
3542 - 3187 = 355 units used cost 355 * 7.1 2520.5 p = 25.21 + standing charge of 9.10

total electricity 34.31 Jayne's share 11.44 (because they have to pay part of a penny, so round up)

Rent * 3 months = 540 * 3 = 1620 Jayne's share 1620 / 3 = 540

total cost 3 months for Jayne

540 + 11.44 + 26.16+ 54 = 631 pounds 60 pence
User Fabricio Colombo
by
8.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories