menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Antoine paid $7.47 for 3 pounds of grapes. Write the cost of the grapes as a unit rate.
asked
Dec 13, 2018
181k
views
0
votes
Antoine paid $7.47 for 3 pounds of grapes. Write the cost of the grapes as a unit rate.
Mathematics
middle-school
Pablo Marcano
asked
by
Pablo Marcano
7.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
2.49
Because 7.47 divided by 3 equals 2.49
Ramden
answered
Dec 14, 2018
by
Ramden
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
Find the cost per one unit
So...
$7.47 = 3pounds of grapes
Divide by three to both sides of the equation to find the cost of one pound
1 pound of grapes = $2.49
Tyler Collier
answered
Dec 18, 2018
by
Tyler Collier
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity