51.0k views
1 vote
A car travels with an average speed of 22 m/s.what is this speed in km/s

2 Answers

2 votes
it is .022 kilometers.
User Timmie
by
6.6k points
7 votes

Answer:

22 m/s = 79.2 km/h

Step-by-step explanation:

Given that,

The average speed of the car is 22 m/s. Here, we need to convert the speed to km/h. Firstly, we will see the following conversions as :

1 kilometres = 1000 meters

1 hour = 3600 seconds

To convert m/s to km/h we must use these coversions.


22(m)/(s)=22* (1/1000\ km)/(1/3600\ s)

After solving the above expression, we get

22 m/s = 79.2 km/h

So, the car travel with a speed of 79.2 km/h. Hence, this is the required solution.

User Muvimotv
by
7.8k points