61.9k views
2 votes
What is the molar mass of a gas that travels 2 times slower than sulfur trioxide

User Yjay
by
6.5k points

1 Answer

6 votes
Set rate1 = other gas = 1
Set rate2 = H2 = 50The molecular weight of H2 = 2.02
The molecular weight of the other gas = x. we have:1 / 50 = √(2.02 / x)
x = 5050 g/mol
User Joshua H
by
6.7k points