141k views
5 votes
A mixture contains five quarts of acid and water and is forty percent acid. If the mixture is to be weakened to thirty percent acid, how much water must be added? 2/3 quarts 1/2/3 quarts 2/2/3 quarts

User Chanell
by
7.5k points

2 Answers

6 votes
.4 * 5 = 2 quarts of acid and 3 quarts of water

We need a 30% concentration so
.30 * (2 + x) = 2 quarts of acid
.6 + .3x = 2
.3x = 1.4
x = 4.6666666667 (total amount of water so we have to add 1.66666 quarts)
or 1 (2/3) quarts


User Biv
by
8.0k points
2 votes

Answer: Second option is correct.

Explanation:

Since we have given that

Amount of quarts of acid and water = 5

Percentage of acid = 40%

So, Amount of acid is given by


(40)/(100)* 5\\\\=2\ quarts

Amount of water is given by


5-2=3\ quarts

So, we need to find the amount of water must be added to the mixture to get weakened to 30% acid.

Let x amount of water is added to mixture, so that water gets 70% of mixture and acid becomes 30% of mixture.

According to question,


(3+x)/(2)=(70)/(30)\\\\(3+x)/(2)=(7)/(3)\\\\3(3+x)=2* 7\\\\9+3x=14\\\\3x=14-9\\\\3x=5\\\\x=(5)/(3)\\\\x=1(2)/(3)\ quarts

Hence, Second option is correct.

User Mansu
by
6.7k points