8.1k views
1 vote
It will cost $ 8.94 for the ingredients to make one cake of 16 pieces. what is the unit cost of each piece of cake?

User Einn Hann
by
8.6k points

1 Answer

2 votes
each piece of cake costs $.56 ($.55875)
I divided 8.94 by 16 to find how much one piece costs.
User Modus Tollens
by
8.4k points

No related questions found