8.6k views
6 votes
Rainer bought 1.5 pounds of lunch meat at the store for $10.98. What was the unit rate (price) of the lunch meat?

User Relly
by
5.0k points

2 Answers

10 votes

Answer:

7.32

Explanation:

To find the unit rate, divide 10.98 by 1.5 to get 7.32

User Eburgos
by
5.1k points
13 votes

Answer:

7.32

Explanation:

User Fei Yao
by
5.6k points