64.2k views
2 votes
Is 5 pounds of apples. for $4.25 better deal then 8 ponds for $6.56

User Rob Kovacs
by
7.8k points

2 Answers

6 votes
5 divided  by 4.25=1.17 then 8 divided by 6.56 1.21 so 4.25 is cheaper. Since 1.17 is cheaper then 1.21
User Hezye
by
7.5k points
4 votes
Divide the price by the quantity to see what's a better deal.

4.25 / 5 = 0.85
So, for each apple it costs 85 cents.

6.56 / 8 = 0.82
So, for each apple it costs 82 cents.

So, the $6.56 for 8 pounds of apples is the better deal.
User Kevin Russell
by
7.8k points