51.7k views
0 votes
. A car with a mass of 700-kg changes its speed from 10.0 m/s to 30.0 m/s in a displacement of 50.0 meters. Calculate the net force acting on the car during this time.

User Gekrish
by
6.4k points

1 Answer

6 votes

Answer:

5600N

Step-by-step explanation:

Given parameters:

Mass of car = 700kg

Initial velocity = 10m/s

Final velocity = 30m/s

Displacement = 50m

Unknown:

Net force acting on the car = ?

Solution:

To find the force acting on a body, it is pertinent we know the mass and acceleration.

Force = mass x acceleration

Now;

Let us find the acceleration from the kinematics equations:

v² = u² + 2aS

v is the final velocity

u is the initial velocity

a is the acceleration

S is the distance

30² = 10² + (2 x a x 50)

900 = 100 + 100a

100a = 800

a = 8m/s²

Therefore;

Force = 700 x 8 = 5600N

User Robert Bue
by
6.9k points