170k views
5 votes
Which is the better deal

$2.99 for 22oz or 3.99 for 32

$1.09 for 8 oz or 1.59 for 16

$0.56 for 8 oz or 1.99 for 25

1 Answer

2 votes
Q1. The answer is 3.99 for 32

Express both prices as prices for 1 oz, so they can be compared.
$2.99 for 22oz. x for 1oz.
$2.99 : 22oz = x : 1oz
x = $2.99 * 1oz : 22oz
x = $0.14

$3.99 for 32oz. x for 1oz.
$3.99 : 32oz = x : 1oz
x = $3.99 * 1oz : 32oz
x = $0.12

So, 3.99 for 32 is the better deal.



Q2. The answer is 1.59 for 16.

Express both prices as prices for 1 oz, so they can be compared.
$1.09 for 8oz. x for 1oz.
$1.09 : 8oz = x : 1oz
x = $1.09 * 1oz : 8oz
x = $0.14

$1.59 for 16oz. x for 1oz.
$1.59 : 16oz = x : 1oz
x = $1.59 * 1oz : 16oz
x = $0.10

So, 1.59 for 16 is the better deal.


Q2. The answer is $0.56 for 8 oz.

Express both prices as prices for 1 oz, so they can be compared.
$0.56 for 8oz. x for 1oz.
$0.56 : 8oz = x : 1oz
x = $0.56 * 1oz : 8oz
x = $0.07

$1.99 for 25oz. x for 1oz.
$1.99 : 25oz = x : 1oz
x = $1.99 * 1oz : 25oz
x = $0.08

So, $0.56 for 8 oz is the better deal.
User Daniel Gaeta
by
8.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories