menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Ivan and Jeff buy a package of 8 pens for $4.00. Ivan wants 5 pens, and Jeff wants 3 pens. How much should each student pay?
asked
Feb 15, 2018
127k
views
1
vote
Ivan and Jeff buy a package of 8 pens for $4.00. Ivan wants 5 pens, and Jeff wants 3 pens. How much should each student pay?
Mathematics
middle-school
Martin Shishkov
asked
by
Martin Shishkov
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
1
vote
So if the package costs $4, and there are 8 pens, how much does each pen cost?
GniruT
answered
Feb 16, 2018
by
GniruT
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
2
votes
Divide the pens by their price (8/4). So you have 8 pens at $2 ea. Then just multiply the amount of pens each wants times the $2/pen price. You should get $10 and $6.
Josh Powlison
answered
Feb 21, 2018
by
Josh Powlison
7.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
May 19, 2018
139k
views
Ivan and Jeff buy a package of 8 pens for $4.00. Ivan wants 5 of the pens, and Jeff wants 3. How much should each student pay?
Bleyk
asked
May 19, 2018
by
Bleyk
8.6k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
139k
views
asked
Sep 28, 2020
169k
views
Ivan and Jeff buy a package of 8 pens for $4.00. Ivan wants 5 of the pens, and Jeff wants 3. How much should each student pay? Show your work Ivan should Pay And Jeff should pay .
Juanjo Salvador
asked
Sep 28, 2020
by
Juanjo Salvador
7.5k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
169k
views
asked
May 8, 2020
191k
views
Ivan and Jeff buy a package of 8 pens for $4.00. Ivan wants 5 of the pens, and Jeff wants 3. How much should each student pay?
Charles Sarrazin
asked
May 8, 2020
by
Charles Sarrazin
8.1k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
191k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org