menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Alice purchased 4 1⁄2 kilograms of olive oil for $27. What is the price per kilogram?
asked
Feb 13, 2018
122k
views
3
votes
Alice purchased 4 1⁄2 kilograms of olive oil for $27. What is the price per kilogram?
Mathematics
middle-school
PermaNoob
asked
by
PermaNoob
5.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
7
votes
4 1/2 = 9/4 = 4.5 kg
27/4.5=6
The price per kilogram is $6
Matthew Marichiba
answered
Feb 16, 2018
by
Matthew Marichiba
6.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
5
votes
$6.00 Dollars
.
To get this answer you must understand that the opposite of multiplying something is dividing. So...
Final price / how many units = single unit price
$27.00/4.5=6
Shabunc
answered
Feb 17, 2018
by
Shabunc
6.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.6m
answers
Other Questions
What is 0.12 expressed as a fraction in simplest form
What is the initial value and what does it represent? $4, the cost per item $4, the cost of the catalog $6, the cost per item $6, the cost of the catalog?
What is distributive property ?
What is the measure of xyz
giles is searching for a sock and discovers that he has 10 socks for every 5 pairs of shoes. if he has 20 socks how many pair of shoes does he have
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org