122k views
3 votes
Alice purchased 4 1⁄2 kilograms of olive oil for $27. What is the price per kilogram?

User PermaNoob
by
5.8k points

2 Answers

7 votes
4 1/2 = 9/4 = 4.5 kg
27/4.5=6
The price per kilogram is $6
User Matthew Marichiba
by
6.1k points
5 votes
$6.00 Dollars.

To get this answer you must understand that the opposite of multiplying something is dividing. So...

Final price / how many units = single unit price

$27.00/4.5=6
User Shabunc
by
6.2k points