111k views
20 votes
How did you compute the cost of 4 pounds of beef at $5.89 per pound? Use this example to explain your strategy.

1 Answer

5 votes

Answer:

$23.56

Explanation:

Step one:

given data

We are told that the unit cost per pound is $5.89

Required

the cost of 4 pounds

If 1 pound cost $5.89

4 pounds cost x

cross multiply

x= 4*5.89

x=$23.56

User Desiree
by
6.9k points