Answer:
$23.56
Explanation:
Step one:
given data
We are told that the unit cost per pound is $5.89
Required
the cost of 4 pounds
If 1 pound cost $5.89
4 pounds cost x
cross multiply
x= 4*5.89
x=$23.56
8.1m questions
10.8m answers