45.6k views
12 votes
Cheddar cheese costs $3.45 per pound. Which equation best represents the total cost, c, of pounds, p, of cheddar cheese?

User Celines
by
5.1k points

1 Answer

6 votes

Answer:

c = 3.45 * p

Explanation:

Since the total cost of Cheddar Cheese is dependant on the number of pounds that are being purchased then to calculate the total cost we would need to multiply the price per pound by the number of pounds being purchased. Therefore, the following equation would best represent the total cost of the cheddar cheese...

c = 3.45 * p

User Gordnfreeman
by
5.1k points