99.8k views
4 votes
If a sample of air with a volume of 50 cm contains 15g of water vapor, what is its absolute humidity? 1.0 g/cm 750.0 g/cm 3.3 g/cm 0.3 g/cm

1 Answer

0 votes
The answer is 0.3 g/cm

Absolute humidity (AH) can be expressed as the mass of water vapor (m) divided by the volume (V) of the sample:
AH = m/V

We know:
m = 15 g
V = 50 cm

So:
AH = 15g / 50cm
AH = 0.3 g/cm
User Caroline Beltran
by
7.3k points